Program Mental Wellness Days 2022

Těšte se na témata v duchu sloganu O trochu lépe. 

O trochu lépe odolávat současné náročné situaci. O trochu lépe se starat o svůj tým. Nastavit si trochu lépe, kam ostatní pustíte a kam už ne. Zapracovat trochu na problematických vztazích. Trochu víc odpočívat a tak investovat do svého zdraví i výkonu.

Středa 2. 11. 2022

13:00

Zahájení Mental Wellness Days:
VUCA World: Přehlcenost současného světa a dopady na duševní zdraví
Sandra Fridrichová

13:25

Alfa a omega výkonných týmů: Psychologické bezpečí

Jste si skutečně jistí, že jako lídr vytváříte pracovní prostředí, ve kterém se lidé mohou ozvat, udělat a uznat chybu, vyjádřit nesouhlas nebo požádat o pomoc? Míra psychologického bezpečí ovlivňuje výkon i kulturu týmu. A nejlépe v byznysu skórují právě ty týmy, ve kterých se lidé cítí dobře a mohou svobodně vyjádřit názor. Jak ale bezpečí ve firmě budovat a posilovat?

Mgr. Olga Zimmermann, psycholožka, koučka a facilitátorka

Mindfulness pauza

14:25

ADHD v dospělosti: Když hyperaktivitu střídá nesoustředěnost
ADHD, česky také hyperaktivita s poruchou pozornosti, se často spojuje s nepozornými, nesoustředěnými nebo zkrátka hodně zlobivými dětmi. Jenže co se stane po opuštění školních lavic? Myslíte si, že ADHD zmizí jako mávnutím kouzeného proutku? Martina nám poodhalí nejrůznější odlišnosti ve fungování dospělého s ADHD a vysvětlí také to, jak náročný může život s ADHD být.

Mgr. Martina Mikesková, psycholožka, lektorka

Mindfulness pauza

15:25

Jak psychika ovlivňuje naše tělo, bolest a chronická onemocnění
Zvykli jste si, že vám není dobře? Někdy vás bolí záda, jindy máte problémy s trávením? Posílají vás z jedné ordinace do druhé, ale ještě nikdo vám opravdu nepomohl? Se Zuzanou rozebereme, jak v ideálním případě spolupracují lékaři, odborní specialisté a psychoterapeut v psychosomatickém týmu. A proč bychom se na svá trápení měli vždy podívat z více úhlů. Ukážeme vám, že všímat si pocitů a jejich vlivu na naše tělo má rozhodně smysl.

Mgr. et Bc. Zuzana Donáthová, psycholožka, fyzioterapeutka, lektorka jógy

Mindfulness pauza

16:35

AI v péči o zdravou psychiku: Vystřídá terapeuty umělá inteligence?

Chytré hodinky si bereme na procházku, běháme s nimi, plaveme, pracujeme. Běžně si necháváme měřit počet kroků a srdeční tep. Noc co noc monitorujeme svůj spánek a probíráme se statistikami, abychom své zdraví měli maximálně pod kontrolou. 

Dokáže ale umělá inteligence přebrat péči o naši psychiku? Copak mohou roboti zpracovávat něco tak neuchopitelného, jako jsou nálady a emoce? Zvládnou se na nás naladit podobně jako dobrá kamarádka nebo skvělý terapeut?  

PhDr. Ondřej Hrách, lingvista pro AI a popularizátor AI
Mgr. Bc. Juraj Jonáš, psycholog, výzkumný a vývojový pracovník

Mindfulness pauza

17:35

Authentic Limits Between Self-worth & Selfishness (EN)

Many of us experience painful inner conflict when we set personal boundaries.  We know we are making a choice intended to contribute to our personal well-being, but when we imagine the impact of this choice may have on others, we feel bad at best, and crippling guilt at worst.

We might wonder, where does a positive healthy sense of self-worth end, and selfishness begin?

This keynote is about reimagining this inner conflict, and investigating closely the sort of thinking that leads us to believe that setting boundaries has to operate in this paradigm. 

Transforming what are traditionally called “personal boundaries” to what this presentation calls Authentic Limits invites us to adopt a consciousness that is unwaveringly committed to our values while also remaining in service of the interdependent nature of our relationships.

Jared Finkelstein, Certified Trainer with the Center for Nonviolent Communication, CNVC.org

Mindfulness pauza

18:35

Psychedelika v léčbě duše: Módní trend nebo nová cesta k uzdravení?
Možná jste je měli dosud zaškatulkované jako nelegální drogy vyvolávající halucinace. Psychedelika skutečně představují skupinu psychotropních látek, které navozují charakteristické a přechodné změny psychických funkcí. V posledních dvou dekádách se ale objevily nové důkazy, které podporují jejich léčebné využití u deprese, existenciální tísně a dalších onemocnění. Kam směřuje současný výzkum a jaké jsou výhledy psychedeliky asistované psychoterapie? Dočkáme se, že psychedelika dostaneme v lékárně na předpis podobně jako např. antidepresiva? A máme se toho bát?

prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D., FCMA, neurovědec, psychiatr a psychoterapeut

Čtvrtek 3. 11. 2022

13:00

Zahájení druhého dne Mental Wellness Days

13:10

I špičkoví sportovci odpočívají. Tak proč ne vy?
Říkáte, že si odpočinek nemůžete dovolit nebo že ho nepotřebujete? Chyba! Nejvyšší čas inspirovat se světem špičkových vrcholových sportovců, ve kterém se Andrea jako koučka a mentální trenérka pohybuje již řádku let. Proč je regenerace nepostradatelnou součástí sportovního tréninku, do jaké míry ovlivňuje budoucí výkon (i ten manažerský) a jak nastavit mysl na překonání životních překážek?

Mgr. Andrea Změlíková, mentální trenérka a koučka

Mindfulness pauza

14:10

Psychická odolnost = Umění prožít si nepříjemné
Psychická odolnost není štít, přes který nás nic nezraní. Chceme být vyrovnaní, klidní a umět se povznést, když na nás dolehnou obavy, stres nebo nervozita. Přejeme si, aby se nás náročné životní situace nedotýkaly a abychom jimi propluli bez nepříjemných emocí. Se Zuzanou se podíváme na psychickou odolnost jako na zdroj vnitřní síly, který nám pomáhá ustát život takový, jaký je. Možná budete překvapení tím, kde odolnost hledat.

Mgr. Zuzana Hanáková, lektorka, koučka a psychoterapeutka v oblasti osobního rozvoje

Mindfulness pauza

15:10

Obavy z budoucnosti: Postavit se jim nebo je přijmout?

Ekonomická a energetická krize. Válečný konflikt. Stále přítomná pandemie. K tomu vlastní život se vším, co k němu patří. Současná situace zkouší naši psychickou odolnost ve velkém. Jak ustát omezení, která nemůžeme ovlivnit? Jak se chovat a rozhodovat, když nevíme, co se stane a jak nás to ovlivní? V přednášce probereme, jak v sobě najít víru, proč je důležité mít (nebo si vytvořit) naději a jak se nenechat semlít, i když nás ovlivňují události, které jsou mimo naši kontrolu.  

Mgr. Piotr Wardecki, psychoterapeut, supervizor, kouč, teolog 

Mindfulness pauza

16:20

How to Communicate Your Limits with Ease, Grace, and No Negative Impact on Your Reputation (EN)
Even the best of us hit their limits from time to time. In fact, wisdom is said to be the ability to master our energy by honoring our limits and turning them into sources of inspiration and future innovation. And yet, we can often feel embarrassed by our own limitations. How can we tell our boss that too much is too much? How to inform our team members, our clients, our business partners, and the world that we need a break and a change? How to come out of a boundary-setting dialogue with a key stakeholder refreshed and with an undamaged reputation? Join us for an essential talk on an essential topic: our boundaries, communicated with courage and love, so we can continue serving the world around us.  

Cristina Muntean, CEO and founder of VORNICA®

Mindfulness pauza

17:20

Psychoterapie: proč se jí lidé bojí a jak může pomoct i vám?

Proč a jak terapie funguje? Jak moc "psycho" nebo "na hlavu" musím být, abych mohl/a na terapii? Jak se liší povídání s psychoterapeutem od povídání s přáteli u kafe? Spousta otázek a zároveň stále se držící stigma.

Péče o duši, nebo chcete-li psychiku a vyrovnanou mysl, by pro každého z nás měla být každodenní rutinou. S Milanem Pavlíčkem si proto budeme povídat o tom, jak terapie pomáhá lidem bez závažných psychických onemocnění a jak vám terapeut pomůže k lepšímu a spokojenějšímu já. 

Milan Pavlíček, gestalt kouč a terapeut